Görme Engellilere Umut Olacak Gelişme! Ünlü Girişimci Bu Kez Beyin Çipi Geliştiriyor

Elon Musk’ın kurucusu olduğu şirket olan Neuralink, Blindsight adını taşıyan bir beyin implantı geliştiriyor. Bu implant, doğuştan görme engeli olan kişilere dahi görme yetisi kazandırabiliyor. Yapılan çalışmaların ilk sonuçları olumlu yönde ilerliyor.

Blindsight adlı yeni ürün, Neuralink’in kullanıcıların zihinleriyle bilgisayarları kontrol etmelerine imkan tanıyan Telepathy implantının ardından geliyor. Blindsight, ilerleyen dönemlerde görme engelliler için çığır açabilecek önemli bir gelişme olabilir.

Şu anda Blindsight, maymunlar üzerinde test ediliyor ve ilk sonuçlar oldukça umut verici görünüyor. Yapılan denemelerde hiçbir maymunun ölmediği veya ciddi şekilde yaralanmadığı da belirtiliyor. Musk, implantın başlangıçta eski Nintendo grafikleri gibi düşük çözünürlüklü bir görüş sağlayacağını ancak zamanla insan gözünden daha iyi bir görüşe ulaşabileceğini ifade ediyor.

Blindsight implantı, doğuştan görme engelli olan kişiler için bile umut olabilir. Bu yeni beyin çipi, beyin görsel korteksi ile iletişim kurarak çalışır ve retinadan gelen sinyalleri taklit ederek görme duygusunu oluşturabilir. Bu sayede, doğuştan görme engelli bireylerin bile görme yetisi kazanmasına yardımcı olabilir.

Neuralink’in üzerinde çalıştığı yeni implant, görme engelliler için yaşamı kökten değiştirebilecek ve daha bağımsız, üretken bir yaşam sürmelerini sağlayabilecek nitelikte olabilir. Ancak Blindsight’ın insanlarda ne zaman test edileceği ve ne kadar etkili olacağı henüz netlik kazanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x